Yüksekte Çalışma Eğitimi


Yüksekte çalışma eğitimi, iş gereği yerden belli yükseklikte çalışma gerçekleştiren kişilere verilen eğitimler olup bu eğitimler ile birlikte kişilerin yaralanma, ölüm gibi oranlarının da düşürülmesi amaçlanmaktadır. Yüksekten çalışma durumu ele alındığında yaralanma riskinin son derece yüksek olduğu bir çalışma alanıdır.

Eğitim ve tedbirlerin alınmadığı durumlarda oluşabilecek her türlü kaza kişinin hayatına da mal olabilir. Bu gibi durumlar da düşünüldüğünde kişilerin mutlaka yüksekte çalışma eğitimi almaları da gerekiyor. Kişinin bulunması gereken referans seviyenin üzerinde yer aldığı zamanlarda güvenlik ve sağlık açısından tehlikelerin oluşabileceği de alanlardır. Özellikle de inşaat, şantiye, endüstriyel alanlar ve buna benzer birçok iş alanında kişiler yüksekte çalışmak zorunda kalabilir.

Türkiye kapsamında özellikle de inşaat sektöründe önemli sayıda iş kazaları meydana geliyor. Bu oluşan kazaların çok büyük bir kısmı ise yüksekten düşmekten dolayı yaralanma ve ölümle sonuçlanmaktadır. Sadece inşaat alanlarında görülmeyen bu tür kazalar aynı zamanda merdivenle çalışılan yüksek alanlarda da görülmektedir.

Yüksekte çalışan her kişinin bu alanlarda kendilerini daha iyi koruması, tedbirleri daha profesyonel alması ve neticesinde kaza, ölüm riskini en aza indirgemesi açısından yüksekte çalışma eğitimi almaları gerekmektedir.

Yüksekte Çalışma Eğitimi Fiyatları - Pendik OSGB

Yüksekte Çalışma Eğitimi Sertifikası

Yüksekte çalışma eğitimi ile hedeflenen en temel unsur katılımcıların yüksek bölgelerde yapacakları çalışmalarda gereklilikler sunarak çalışma ekipmanlarının bakımı, bu ekipmanların doğru kullanımı ve en önemlisi ise oluşabilecek her türlü riske karşı da kişilerin kendilerini korumasıdır. Bu anlamda yüksekte çalışma eğitimi sertifikası, yüksekte çalışma eğitimi kapsamında başarılı olanlara verilen bir belgedir. Belirttiğimiz üzere özellikle de inşaat alanlarında kişilerin yüksekten çalışma durumları da fazlasıyla görülmektedir. Bu anlamda kişilerin hem sağlıklarını daha fazla koruması, güvenlik önlemlerini daha iyi alması açısından bu gibi eğitimlere katılmasında yarar vardır.

Ayrıca işveren tarafını da bu gibi eğitimler fazlasıyla ilgilendirmektedir. Nitekim oluşabilecek her türlü iş kazasında sorumluluk işverene ait olmakla birlikte yine bu alanda mutlaka iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının da görevlendirilmesi gerekiyor. İş sağlığı ve uzmanları tarafından işçilere verilecek olan eğitimler de önemli boyutlarda olup çalışanların bilinçlendirilmeleri de amaçlanabilir.

Yüksekte Çalışma Eğitimi Geçerlilik Süresi - Pendik OSGB

Yüksekte Çalışma Eğitimi Fiyatları

Yüksekte çalışma eğitimi için kişiler yüksekte çalışma eğitimi fiyatları için de araştırmalar yapmaktadır. Buna göre özellikle de yüksek alanlarda çalışma zorunluluğu bulunan kişilerin bu eğitimlere katılarak eksiklerini gidermesi, yeni şeyleri öğrenmesi ve en önemlisi ise kendilerini o alanlarda nasıl koruması gerektiğiyle alakalı bilgilere sahip olması çok önemlidir. Yüksekte çalışma eğitimi birçok farklı özel ya da devlete bağlı kurumlar tarafından verilmekte olup yüksekte çalışma eğitimi fiyatları da bu kurumlara göre değişiklik göstermektedir. Yüksekte çalışma eğitimi fiyatları için sizler de fazlasıyla araştırma yaparak hem fiyat açısından kendinize uygun olanını hem de neticesinde eğitim içeriği açısından daha doygun, başarılı olanını tercih etmenizde yarar vardır.

Yüksekte Çalışma Eğitimi Kimler Verebilir?

Yüksekte çalışma eğitimi kimler verebilir? gibi sorular da en çok sorulan sorular arasındadır. Yüksekte çalışma eğitimi için birçok kişi başvuru yapabilir. Buna göre özellikle de inşaat ve buna benzer sektörlerde kişilerin yüksekte çalışma olanaklarına karşın daha iyi eğitimler almaları da gerekmektedir. Yüksekte çalışma eğitimi için şu kişilerin başvuru yapmaları gerekiyor:

  • Üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği, itfaiyecilik, insan kaynakları ve sivil savunma gibi ön lisans bölümlerinden mezun olan kişiler,
  • Mühendislik, inşaat ve mimarlık programından mezun olan lisans öğrencileri,
  • Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri kapsamında görev yapan A,B ve C sertifikaları da bulunan iş sağlığı ve güvenlik uzmanları
  • İSG uzmanı adayları,
  • Özel eğitim merkezlerinde eğitici olarak çalışan kişiler,
  • Yüksekte çalışmayı meslek edinmek isteyen kişiler

Bu gibi kriterlere sahip olan kişiler mutlaka yüksekte çalışma eğitimi kurslarına giderek gerekli eğitimleri almaları gerekmektedir.

Yüksekte Çalışma Eğitimi OSGB - Pendik OSGB

Yüksekte Çalışma Eğitimi Geçerlilik Süresi

Yüksekte çalışma eğitimi sürekli olarak tekrarlanması gereken bir eğitim türüdür. Çünkü gelişen ve yenilenen müfredat bunu gerektirmektedir. Buna göre yüksekte çalışma eğitimi geçerlilik süresi 2 yıl olup kişilerin bu süre zarfından sonra da mutlaka yine aynı eğitimleri alarak alanında tecrübe, bilgi, birikim sahibi olması da gerekmektedir.

ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ

Pendik OSGB 

İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ

(0216) 353 99 49 - This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Pendik OSGB

  • Doğu mh E-5 Yanyolu Cd no 32/1 Pendik / İstanbul