Temel İş Güvenliği Eğitimi


Temel iş güvenliği eğitimi, iş sağlığı ve güvenliği alanında kariyer hedefi olan kişilerin mutlaka alması gereken bir eğitimdir. Temel iş güvenliği eğitimi ile birlikte bu sektörde yer alan ve kariyer hedefi de olan kişilerin ilerlemeleri çok daha rahat, kolay ve hızlı olacaktır. İş sağlığı ve güvenliği eğitimi için çeşitli kursların değerlendirilmesinde yarar vardır.

İş sağlığı ve güvenliği eğitimi kapsamında kişiler çeşitli birçok kurstan yardım alarak, kurslara başvuru yaparak çeşitli anlamlarda kazanımlar elde edebilir. Nitekim özellikle de ülkemizde inşaat sektörü oldukça yaygındır. İnşaat ile birlikte sanayi ve endüstriyel bölgelerde de birçok anlamda yaygın bir iş potansiyeli görülmektedir. İş potansiyeli kapsamında kişiler çeşitli riskleri de beraberinde taşır. Çalışanların bu alanda kendi sağlıklarını koruması, kendilerini daha güvende hissetmeleri de oldukça önemlidir.

İşveren tarafında da yine bu durumun çok fazla değerlendirilerek ele alınması gerekmektedir. Nitekim işverenler, iş sağlığı ve güvenlik uzmanlarıyla birlikte hareket ederek çalışanların sağlıklarını koruma altına alabilirler, çeşitli güvenlik tedbirlerini de alarak çalışanların güvende çalışmasını sağlayabilirler.

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi

İş sağlığı ve güvenliği alanı özellikle de son dönemlerde fazlasıyla ihtiyacı fazlasıyla hissedilen bir alandır. İş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının yer aldığı iş sektörlerinde çalışanlar kendilerini daha rahat ve güvende de hissetmektedir. Nitekim iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarıyla birlikte işverenler de bu süreçte çok fazla önlemler, tedbirler alarak çalışanların iyi biçimde işlerine odaklanmasını sağlamaktadırlar.

İş sağlığı ve güvenliği eğitimi de yine alınması gereken eğitimlerdir. Özellikle de iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı konusunda kariyer hedefi olan kişilerin bu alandaki etkinliklerini artırması, eksikliklerini gidermesi ve neticesinde alanında daha da profesyonel davranması için eğitimlere katılım gereklidir. İş sağlığı ve güvenliği eğitimi devlet tarafında ya da özel kurumlar tarafında teferruatlı biçimde verilmekte olup kişilerin bu alandaki eğitimlerinin sağlanması da amaçlanmaktadır.

İnşaat ve benzeri iş alanlarında önemli olan ihtiyaçlardan biri de iş güvenliği uzmanlarıdır. İnşaat, şantiye, sanayi ve fabrika gibi iş alanlarındaki eksikliklerin giderilerek güvenliğin artırılması için iş güvenliği uzmanlarına ihtiyaç vardır. İş güvenliği uzmanları bu noktada kendilerini fazlasıyla geliştirmeli, eğitmeli ve gerekli eğitimleri alarak da aldığı sertifika belgesiyle birlikte en iyi biçimde alanında tecrübe de kazanmaktadır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi İstanbul - Pendik OSGB

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Ücreti

İş sağlığı ve güvenliği eğitim ücreti bu kapsamda en çok araştırılan konuların da başında gelmektedir. Buna göre özellikle de kişilerin fiyat ve kalite açısından değerlendirebilecekleri eğitimler kapsamında ücretler kuruma göre değişiklik göstermektedir.

İş sağlığı ve güvenliği eğitim ücreti belirttiğimiz üzere çeşitli alanlarda, kurumlarda özellikle de özel alanlarda değişiklik göstermektedir. Kişinin alacağı eğitimin seviyesi, verilen müfredat konuları ve eğitimin süresi de ücret konusunu fazlasıyla etkilemektedir. Bu anlamda kişiler hangi seviyede eğitim almaları gerektiğini bilerek ve buna göre taleplerde bulunarak eğitimlerini almalı, sektörde kendilerini çok daha iyi biçimde göstermelidir.

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Konuları

Temel iş sağlığı ve güvenliği eğitim konuları ele alındığında ise kişilerin birçok farklı konuda eğitim aldıkları görülmektedir. Buna göre iş güvenliği eğitim konuları genel konular sağlık konuları ve teknik konular olmak üzere 3 kısma ayrılmaktadır.

Genel konular olarak şunlardan söz etmek mümkündür:

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Ücreti - Pendik OSGB
 • Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları,
 • İşyeri temizliği ve düzeni,
 • Çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler,
 • İş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar

Sağlık konuları şunlardan oluşmaktadır:

 • Biyolojik ve psikososyal risk etmenleri,
 • Hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,
 • Meslek hastalıklarının sebepleri,
 • İlkyardım
İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi İstanbul Pendik - Pendik OSGB

Teknik konular ise:

 • Elle kaldırma ve taşıma,
 • Elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri,
 • Kişisel koruyucu donanım kullanımı,
 • Ekranlı araçlarla çalışma,
 • Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma,
 • Kimyasal, fiziksel ve ergonomik risk etmenleri,
 • İş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü,
 • İş kazalarının sebepleri ve korunma prensipleri ile tekniklerinin uygulanması,
 • İş ekipmanlarının güvenli kullanımı,
 • Güvenlik ve sağlık işaretleri,
 • Tahliye ve kurtarma 

Temel iş sağlığı ve güvenliği eğitim konuları bunlardan oluşmakta olup kişiler bu eğitimleri alarak verim ve süreklilik açısından kendilerini sektörde daha da iyi biçimde geliştirebilir.

ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ

Pendik OSGB 

İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ

(0216) 353 99 49 - This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Pendik OSGB

 • Doğu mh E-5 Yanyolu Cd no 32/1 Pendik / İstanbul