Mesleki Eğitim Sertifikası


Mesleki eğitim sertifikası birçokları tarafından merak edilen bir konu olup bu belgenin neye yaradığı, ne işe yaradığı gibi sorular da fazlasıyla sorulmaktadır. Mesleki eğitim sertifikası, ilgili kişinin mesleğiyle ilgili bilgi ve yeteneklerinin ifade edilmesi açısından temin edilmesi gereken bir belgedir. 

Özellikle de 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamınca tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflar kapsamında hizmet veren kişilerin bu belgeye sahip olmaları zorunludur. Belirtilmekte olan işlerle alakalı olarak da kanun kapsamında ek bir liste gösterilir. 

Mesleki eğitim sertifikası alabilmek için çeşitli eğitim kurumların değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu belgeyi zorunlu olarak alması gereken kişilere almaması durumunda ise cezai işlemler uygulanacaktır. Temel anlamda kişilerin icra ettiği mesleklerdeki bilgi, birikim ve tecrübesinin gösterilmesi açısından somut bir belge olan mesleki eğitim sertifikası mutlaka alınması gereken belgeler arasındadır.

Mesleki Eğitim Sertifikası E Devlet

Mesleki eğitim sertifikası için sorgulanması gereken çeşitli yerler vardır. Buna göre mesleki eğitim sertifikası e devlet üzerinden rahatlıkla takip edilebilir. Mesleki eğitim sertifikası belirttiğimiz üzere kişilerin ilgili mesleklerindeki bilgi, birikim ve tecrübeyi gösterdikleri somut bir belgedir.

Mesleki eğitim sertifikası e devlet üzerinden MYK mesleki yeterlilik belgesi sorgulama işlemi gerçekleştirilerek kolay biçimde takip edilebilir. Özellikle de el sanatları üzerinde terzi, aşçı, mobilyacı, marangoz gibi meslek dallarında mesleki eğitim sertifikası almaları gereken kişiler bu alanlardaki yeteneklerini de işverenlere gösterebilir. Mesleki eğitim sertifikası alarak iş sahalarında daha aktif olmak isteyen, daha verimli çalışarak işverenlere kendilerini kanıtlamak isteyen kişiler avantajlı duruma da gelecektir.

Mesleki Eğitim Sertifikası Sorgulama - Pendik OSGB

Nitekim belirttiğimiz üzere mesleki eğitim sertifikasına mutlaka sahip olması gereken meslek dalları da vardır. İş sağlığı ve güvenliği kanunu ele alındığında 6331 sayılı kanunlar kapsamında tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflarda aktif çalışmalarını sergileyen kişilerin mutlaka mesleki yeterlilik sertifikası almaları gerekmektedir. İş sağlığı güvenliği kapsamında değerlendirilen bu mesleklerin neler olduğunu bilmek için araştırmalar yapabilir aynı zamanda kendinizi bu alanlarda görüyorsanız da mutlaka bu gibi belgelere de sahip olmanız gerekmektedir.

Mesleki Eğitim Sertifikası Sorgulama

Mesleki eğitim sertifikalarının kişiler tarafından sorgulanması için e devlet sistemi kontrol edilmelidir. Kişilerin mesleklerinde daha etkin, tecrübeli, bilgili ve birikimli olduklarını gösterdikleri mesleki eğitim sertifikası aynı zamanda eğitim verilen kurumlar tarafından da temin edilebilir. MYK mesleki yeterlilik belgesi için sorgu yapılması da yine bu belgeni takibi için oldukça önemlidir.

Mesleki Eğitim Sertifikası Nereden Alınır? - Pendik OSGB

Mesleki eğitim sertifikasının temin edilerek kişiler bu belgeyle birlikte kendilerini mesleklerinde daha da iyi ifade edebilir. Mesleki eğitim sertifikasına mutlaka sahip olması gereken kişiler de yine tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflarda çalışan kişilerdir. Daha çok inşaat, sanayi, endüstriyel bölgeler başta olmak üzere bu gibi alanlarda aktif faaliyetlerini sürdüren bu gibi kişiler mutlaka sahip olmaları gereken mesleki eğitim sertifikalarını e devlet üzerinden kontrol edebilir. Bununla birlikte yine mesleki eğitim sertifikası için kişilerin başvurduğu eğitim kurslarından da belgeleri talep etmeleri gerekmektedir. 

Mesleki Eğitim Sertifikası Nereden Alınır?

Mesleki eğitim süreleri genel olarak 40 saat olup kişiler yine bu noktada en çok mesleki eğitim sertifikası nereden alınır gibi soruları da sormaktadır. Nitekim mesleki eğitim sertifikası mesleki eğitim ile ilgili protokol yapmakta olan firmalardan ya da halk eğitim merkezleri tarafından da alınmaktadır. Bu gibi firmalar resmi anlamda eğitim vermekte ve belgelendirme konusunda da yetkili olmaktadır.

Mesleki eğitim sertifikası Zorunluluğu - Pendik OSGB

Mesleki eğitim sertifikası 5 yıl süreyle geçerli olup bu sürenin ardından yine kişilerin ilgili meslek dalı için eğitim belgelerine başvurmaları gerekmektedir.

Mesleki eğitim sertifikaları yazımızın genelinde de bahsettiğimiz üzere tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflardaki meslekler kapsamında çalışmakta olan kişilerin mutlaka alması gereken belgelerdir. Bu belgeler son derece önemli olup kişilerin kendi alanlarında yetkinliklerini, tecrübelerini, bilgi ve birikimlerini somut olarak göstermeleri için de önemli bir belgedir.

Mesleki eğitim sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabileceği gibi aynı zamanda eğitim verilen kurumlar tarafından da sorgulanarak bu belgeye sahip olunabilir. Sizler de mesleki eğitim sertifikası için mutlaka alanınızla ilgili eğitimlere başvuru yapmalı ve bu belgeyi almaya hak kazanmalısınız.

ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ

Pendik OSGB 

İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ

(0216) 353 99 49 - This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Pendik OSGB

  • Doğu mh E-5 Yanyolu Cd no 32/1 Pendik / İstanbul