Yangın Eğitimi


Yangın eğitimi, hemen herkesin alması gereken bir eğitimdir. Yangınlar işyerlerinde, evlerde, ormanlarda, geniş açık alanlarda ya da birçok alanda ortaya çıkması muhtemel büyük felaketlerdir. Yangın eğitimi halk için çıkması muhtemel yangınların önlenmesi, yangın durumlarında doğru davranışların halka kazandırılması amacını taşımaktadır. Bununla birlikte yangın söndürmesi, yangınla mücadele ile birlikte kurtarma becerileri de kazandırılmaktadır.

Yangın eğitimi ile birlikte insanlar olası çıkabilecek olan yangınlara karşı nerede, nasıl biçimde davranması gerektiğini, nasıl kurtarma çabası içerisinde olması gerektiğini ve mücadelenin nasıl yapılması gerektiğiyle alakalı eğitimler almaktadır. Yangın eğitimi kursu kapsamında kişiler profesyonel kurslardan destek alarak neticesinde kendileri için gerekli tüm kazanımları da sağlamaktadır.

Yangın Eğitimi Kursu

Yangın eğitimleri AFAD başta olmak üzere birçok özel kurs tarafından da insanlara sunulmaktadır. Özellikle de daha öncesinde yangın felaketi yaşamış kişilerin bu eğitimlere giderek bir daha oluşabilecek yangınlara karşı nasıl davranması gerektiğiyle alakalı bilgileri bu kurslardan öğrenme şansları vardır.

Yangın eğitimi kursu belirli bir dönem devam ettikten sonra kişiler başarılı geçen eğitimin ardından yangın eğitimi sertifikası almaya hak kazanır. Sizler de yangın eğitimi sertifikası almak, en önemlisi ise yangın anlarında nasıl davranmanız gerektiğiyle alakalı kazanımları elde etmek amacıyla yangın eğitimi kursu için araştırmalar yapmalı, kendinize en uygun kursu seçerek de neticesinde elde etmiş olduğunuz bilgi, birikim ile birlikte oluşabilecek herhangi bir yangın durumunda da profesyonel biçimde hareket etmelisiniz.

 1. Sınıf Yangın Eğitimi - Pendik OSGB

Yangın Eğitimi Sertifikası

Yangın eğitimlerini başarıyla tamamlayarak kurstaki tüm gereklilikleri yerine getiren kişilerin kazanacağı yangın eğitimi sertifikası kendilerinin daha profesyonel yangınla mücadele eden kişiler olduğunun, olacağının da bir kanıtıdır. MEB onaylı yangın eğitim sertifikası, yangın eğitim kursu kapsamında başarılı olan ve bu alanda kendini eğiten kişilere verilen bir belgedir.

Yangın eğitim kurslarından aldıkları bilgiler ile birlikte kişiler yangın alanlarında, zamanlarında daha da profesyonel biçimde hareket etmektedir. Bu noktada kişiler yangınla mücadele konusunda daha bilgili, eğitimli ve aynı zamanda da tecrübeli olmakla birlikte yangın felaketleri belki şiddetini artırmadan önüne de geçilebilir. Bu anlamda yangın eğitim sertifikası alan kişilerin böylesine eğitimlerden kazandığı bilgi, birikim ve kazanımları olası yangınlarda uygulaması belki de birçok kişinin hayatını da kurtaracaktır.

Pendik OSGB Yangın Eğitimi - Pendik OSGB

Yangın Eğitimi Konuları

Yangın eğitimine katılan kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de yangın eğitim konuları kapsamıdır. Yangın eğitim konularının ne olduğunu araştıran kişiler için şunları yangın eğitim konuları olarak ele alabiliriz:

  • Yangın Söndürme Madde ve Cihazları
  • LPG ve Doğal Gaz Kullanımı
  • Yangının nedenleri ve alınacak tedbirler
  • Gaz ve Duman Dolu Ortamda Hareket Tarzı
  • Yangın Söndürme Sistemleri
  • Yanma ve Yangın
  • Yangında Kurtarma Faaliyetleri
  • Ev Kazaları ve Önlemler
  • TSC (Taşınabilir Söndürme Cihazı) ile Müdahale Uygulaması

Yangın eğitim konuları genel olarak bu konulardan oluşmakta olup kişilerin yangın söndürme sistemlerinden ev kazalarına kadar birçok alanda bilgi sahibi olması da eğitim çerçevesinde amaçlanmaktadır. Bu anlamda kişiler sadece yangınlarda yangınlardan uzaklaşma ve kaçma yerine yangınlara nasıl müdahale etmesi konusunda da genel bir bilgiye sahip olurlar. Bu anlamda kişiler çeşitli yangın terimlerinin neye yaradığını, ne için kullanıldığını ve aynı zamanda bu yangın terimlerinin ne anlama geldiğini de bilerek hareket ederler.

Sizler de yangınlardan daha iyi korunmak ve yangınlara daha da profesyonel biçimde müdahale etmek açısından yangın eğitimi almalı ve aldığınız eğitimi de olası yangınlarda uygulayarak yangınların büyümesini engellemelisiniz.

Yangın Eğitimi Konuları - Pendik OSGB

Profesyonel Yangın Eğitimi

Yangınlar, erken önlem alınmadığı taktirde sürekli olarak şiddetini artıran ve neticesinde kişilere de önemli sorunlar yaşatan büyük felaketlere dönüşebilir. Bu anlamda profesyonel yangın eğitimi alan insanların yangın anlarında nasıl davranması gerektiğiyle alakalı bilgileri edindiğinden dolayı yangınlara erken ve etkili müdahale de yapmaktadır. Sizler de profesyonel yangın eğitimi kurslarından yararlanarak yangınlara dair tüm her şeyi daha iyi öğrenebilir, yangın anlarından da erken teşhis koyarak müdahale oranını artırabilirsiniz.

Yangınların can ve mal kaybına neden olabileceği de unutulmadan kişilerin yangın eğitimi alarak bu gibi felaketleri daha da önceden önlemesi gerekiyor. AFAD ve MEB kapsamındaki yangın eğitimi sertifikası için katılmanız gereken yangın eğitimi kurslarında tüm bunları öğrenebileceksiniz.

ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ

Pendik OSGB 

İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ

(0216) 353 99 49 - This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Pendik OSGB

  • Yeşilbağlar Mah. Selvili Sokak No:2 Beyaz Ofis B Blok 213 Pendik