Mesleki Yeterlilik Sertifikası


Mesleki yeterlilik sertifikası, belirli meslekler için zorunlu tutulan ve iş başvurularında öncelik tanıyan belgelerden biridir. Belirli kurumlar bakanlık tarafından yetkilendirilmekte ve bu belge sertifika halinde alınmaktadır. Tam anlamıyla zanaat gerektiren meslek grupları için ulusal yeterliliklere uygun bireylerin istihdam edilmesi amaçlanır.

Uzun süren çalıştaylar sonucunda belirlenen ulusal mesleki yeterlilikler ve standartlar çizelgesine göre, hangi meslek gruplarında bu yetkinliğin gerekli olduğu, hangi yeterliliklerin ölçüleceği ve akabinde istihdam olanakları tespit edilmiştir. Bir devlet kurumu olan Mesleki Yeterlilik Kurumu web sitesinden tüm meslek gruplarına ilişkin detayları, sınav ve belgelendirme işlemlerini öğrenebilirsiniz.

Belirlenen bu ölçütlere göre yapılan ölçümlerde başarılı olan adayların mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazandığı görülmektedir. Gelişen ve değişen teknoloji, mesleklerin icra edilmesini zorlaştırmış, özellikle bazı çalışma alanlarında mutlak şekilde yetkin olan bireylerin çalışması zorunlu tutulmuştur. Örneğin Asbest sökümü, su altı kaynakçılığı gibi alanlarda, yetkin olmayan kişilerin çalıştırılması hayati risklerin oluşmasına neden olacaktır. Elbette meslek sayısı bu ikisiyle sınırlı değildir.

 Mesleki Yeterlilik Sertifikası OSGB

Bilişim Teknolojileri, Toplumsal ve Kişisel Hizmetler, Otomotiv, İnşaat, Ağaç İşleri, Kağıt Ürünleri, Ulaştırma, Haberleşme ve Lojistik, İş ve Yönetim, Adalet ve Güvenlik, Tekstil, Hazır Giyim, Deri, Elektrik ve Elektronik, Çevre, Enerji, Sağlık ve Sosyal Hizmetler, Gıda, Turizm, Konaklama, Makine, Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik, Metal, Cam, Çimento ve Toprak, Ticaret, Maden, Medya, İletişim ve Yayıncılık, Otomotiv sektörlerinde yüzlerce meslek elemanının bu yeterliliklere sahip olması istenmektedir.

Mesleki Yeterlilik Sertifikası Nasıl Alınır?

Mesleki yeterlilik sertifikası nasıl alınır? sorusuna yukarıda saydığımız sektörlerdeki yüzlerce birey ilgi duymaktadır. Uluslar arası standartların ve yeterliliklerin söz konusu olduğu bu özelliği sınava girerek elde edebilirsiniz. Tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olan EuroPass mesleki yeterlilik sertifikası da sınavda başarılı olanlara verilmektedir.

Farklı sektörlerden hangi meslek gruplarının mesleki yeterlilik sertifikası alabileceği yukarıda anılan kurumun online adresinde yer almaktadır. Ancak örnek teşkil etmesi açısından birkaç meslek dalına yer vermek istiyoruz.

Mesleki Yeterlilik Belgesi MYK Nedir? - Pendik OSGB
 • NC/CNC Tezgah İşçisi
 • Modelist
 • Ağ Teknolojileri Elemanı
 • Ahşap Kalıpçı
 • Ambarcı
 • Bacacı
 • Baskı Operatörü

Bunlara benzer tam 509 meslek grubu MYK belgesi almak için başvuruda bulunabilmektedir. Bu belgeyi alabilmek için yapılması gerekenler aşama halinde;

 1. Kişi Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşuna başvurur.
 2. Başvuru şartlarına göre değerlendirilir ve başvuru onaylanır.
 3. Kişi sınava tabi tutulur.
 4. Sınav sonucu değerlendirilir ve başarılır olursa,
 5. Mesleki Yeterlilik Sertifikasına sahip olur.

Burada ince bir nüans bulunmaktadır. O da bir kişinin birden fazla dalda MYK belgesi alabilmesidir. Hem yeterlilik olarak hem de farklı seviyelerdeki belge için kişiler başvuruda bulunabilmektedir. Burada esas olan meslek elemanının kendisini yetiştirmiş olmasıdır.

Kimler MYK Mesleki Yeterlilik Sertifikası Alabilir?

Kimlerin MYK mesleki yeterlilik sertifikası alabileceği MYK resmi web sitesinde yayınlanmaktadır. Sayısı 2020 yılı sonu itibariyle 509 olan meslek grubu vardır. Tabi ki yıl içinde değerlendirmeler sürmekte, meslek dal sayısı artabilmektedir. Birkaç yıl önce 360 gibi bir rakam söz konusuydu.

Mesleki Yeterlilik Belgesi MYK İstanbul - Pendik OSGB

Dolayısıyla bu 509 meslek grubuna burada yer vermek biraz zor olacağından kimlerin başvuruda bulunamayacağından bahsederek, kapsamı ve öğrenmeyi, ilgili web sitesine bırakıyoruz. Mimarlık ve Mühendislik Fakültelerinden mezun olanlar, Veterinerlik, Eczacılık, Ebelik, Hemşirelik, Diş Hekimliği ve Tabiplik fakültelerinden mezun olanlar bu belge için başvuruda bulunamaz.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Çıkarılır? - Pendik OSGB

Mesleğe giriş şartları yasalar ile düzene konmuş olan lisans mezunları da Mesleki Yeterlilik Sertifikası için başvuruda bulunamazlar. Bu konuda MYK belgesi daha çok ön lisans mezunu, kendini geliştirmiş ve istihdam alanında emek sarf ederek mesleğini icra edecek kişilere verilmektedir. İlgili meslek gruplarını incelediğinizde kimlerin başvuruda bulunabileceği PDF dosyası halinde sunulmaktadır.

Sertifika için hazırlık yapmakla yetkilendirilmiş kuruluşların gerekli şartları taşıması gerekmektedir. Ayrıca bu kuruluşların MYK faaliyetlerini ifa edecek olan personeli ile kalite yönetimi personelinin MYK Kurumu tarafından düzenlenecek seminerlere katılması gerekmektedir. Meslek dallarının kalitesinin arttırılması ve belirli yeterliliklere kavuşturularak asgari standartlara uyum sağlanması, istihdam konusunda da bireylerin elini kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle yeterlilik gerektiren meslek dallarında görevlendirilecek yetkin çalışanların, hem Türkiye’de hem Avrupa’da iş bulması kolaylaşmaktadır.

ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ

Pendik OSGB 

İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ

(0216) 353 99 49 - This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Pendik OSGB

 • Yeşilbağlar Mah. Selvili Sokak No:2 Beyaz Ofis B Blok 213 Pendik