İşyeri Hekimliği


İşyeri hekimliği çalışanların sağlığının korunması amacıyla oluşturulmuş, iş güvenliği hizmeti çatısı altında sunulan bir hizmettir. Bu hizmet Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri tarafından işyerlerine verilmektedir. Çalışanların sağlığı ile ilgilenen işyeri hekimleri, düzenli olarak sağlık taramaları yapmak gibi sorumlulukları yerine getirmekle yükümlüdür.

İşyeri hekimliği 6331 Sayılı Kanun ile artık işyerlerinin alması gereken hizmetlerden biri haline gelmiştir. Bu hizmeti OSGB firması ile iletişime geçerek alabilirsiniz.

İşyerinde çalışanların sağlığını korumak, meslek hastalığına yakalanmasını önlemek ve iş kazalarında yüksek risk oluşmasını engellemek işyeri hekimliğinin çalışma alanıdır. Özellikle iş kazası vakasında ilk yardım müdahalesinden sağlık merkezine intikale kadar olan süredeki zararı minimize etmek önemli olmaktadır.

İşyeri hekimlerinin iş güvenliği çalışmaları içinde, işyerinin sağlık programını oluşturması ve gerekli eğitimleri vermesi, risk oranlarını oldukça düşürmektedir. İşyerlerinin oluşturulan programa uymaması ve ihmalde bulunması durumunda, işyeri hekimlerinin bu olumsuzlukları rapora yansıtma sorumluluğu da bulunmaktadır.

Bu nedenle OSGB firmasında görev almak ve bu tür sorumlulukları üstlenmek için, Aile ve Çalışma Bakanlığının açtığı sınavda başarılı olma şartı aranmaktadır. Elbette bu sınava girmenin de koşulu Tıp Fakültesi mezunu olmaktır.

Kimler İşyeri Hekimi Olabilir? - Pendik OSGB

İşyeri Hekimi Nasıl Olunur?

Tehlike sınıfına giren işletmelerin hepsinde iş güvenliği uzmanı gibi işyeri hekimi görevlendirmesi de yapılması 6331 Sayılı Kanuna göre zorunlu tutulmuştur. Belirli saatlerde mesai harcanarak işyerlerinin mevzuatta belirtilen işyeri hekimliği hizmetlerini yürütmek, işyeri hekimlerinin sorumluluğuna girmektedir.

Dolayısıyla işyeri hekimliği hizmeti almak için Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş Ortak Sağlık Güvenlik Birimlerine müracaat etmek gerekmektedir. Buradaki işyeri hekimlerinin çalışanlara yönelik uygulamalarını, tehlike sınıflarını gözeterek, belirli bir plan dahilinde yürütmeleri önemlidir.

İşyerlerinde sağlık danışmanlığı yapan işyeri hekimleri, çalışanların tüm risklere karşı önlem alınarak çalışmasını sağlamakla yükümlüdür. Bu bağlamda işyeri temsilcisine alınması gereken önlemler ile ilgili bir skala hazırlar ve takibiniz yapar. İhmal durumunda ise gerekli yazışmaları düzenler.

İşyeri hekimi olmak için Aile ve Çalışma Bakanlığının sınavında başarılı olarak yetkinlik sertifikası almak lazım. Hekim olarak başvurulan sınav sonrasındaki görev tanımı işyeri hekimi olarak değişmektedir. Böylece OSGB firmalarında gerekli çalışmaları yapmak üzere görevlendirilmenin şartlarını taşımış olunmaktadır.

İşyeri Hekimliği Yönetmeliği - Pendik OSGB

Bu sınava girebilmek için ise işyeri hekimliği kursu almak ve bu kurs müdürlüğünün yönlendirmesi ile sınava başvurmak gerekir. Sürücü kurslarında olduğu gibi belirli ve yetkili bir kursa müracaat ederek kayıt yaptırmak önemlidir.

Hazırlanma aşaması bittikten sonra bakanlığın yaptığı sınava girerek, gerekli puanı almak önemlidir. Yeterli puanı aldıktan sonra OSGB firmaları, bu alanda çalışan herkesi kayıt ettikleri İSG-KATİP modülüne, işyeri hekimlerini de kayıt etmektedirler.

İşyeri hekimleri tüm çalışma özetlerini, işlemlerini, görevlendirme olurlarını, raporlarını İSG-KATİP üzerinden girmekte, takip etmekte ve onaylamaktadır. Bu veriler merkezi yönetime iletilmekte, iş güvenliği ve işyeri hekimliği hizmetlerine ait politikaların geliştirilmesine yardımcı olmaktadır.

İşyeri Hekimi Pendik İstanbul - Pendik OSGB

İşyeri Hekimliği Maaş

İşyeri hekimliği maaş durumu da özellikle bu alanda hizmet vermek isteyen hekimlerin merak ettiği konulardan biridir. Diğer branşlarda çalışan hekimlerin maaşları ile kıyaslayarak, bu alanda çalışıp çalışmamaya karar verilmektedir.

OSGB firması açmanın ön koşullarından biri olan tam zamanlı iş güvenliği uzmanı bulundurma şartının yanında tam zamanlı işyeri hekimi görevlendirme koşulu da yer almaktadır. Bu yüzden işyeri hekimliği İSG hizmetlerinin ana unsurlarından biri olarak görevini sürdürmektedir.

OSGB firmaları ilgili kanun kapsamında Bakanlık tarafından zorunlu tutulan hizmetleri yürütmekle mükelleftir. Farklı tehlike sınıflarındaki işyerlerinin OSGB firmalarına başvurup hizmeti alma zorunluluğunu bulunmaktadır. Çünkü bu hizmetler Bakanlık merkezinde, OSGB özelinde yürütülen hizmetler olarak tanımlanmıştır.

İşyeri Hekimi Nerede Çalışır? - Pendik OSGB

İşyeri hekimlerinin maaşları konusunda belirleyici ana unsurlardan biri genel kanaatler olsa da, OSGB firması ile yapılacak anlaşmada çerçevesi değiştirilebilir. Elbette hizmet verilecek işyeri sayısı ve işin yoğunluğu da işyeri hekimi maaş belirlenmesinde göz önüne alınabilir.

İşyeri hekimliği, çalışma dünyasının önemli branşlarından biri olarak profesyonellerce yürütülmesi gereken bir meslek dalı olarak, önemini korumaktadır. Çalışanların sağlığını korumak, hekimliğin ana felsefesine uyan halk sağlığı alanına oldukça yakın olduğu için, hizmetlerin yürütülmesinde herhangi bir zorluk yaşanmamaktadır.

Ancak sorumlu olunan işyerlerinin sayısının artması, tehlike sınıfının yükselmesi ve risk faktörlerinin fazlalaşması gibi durumlar, doğal olarak mesleğin gerektirdiği yoğunluğu da beraberinde getirmektedir.

ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ

Pendik OSGB 

İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ

(0216) 353 99 49 - This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Pendik OSGB

  • Doğu mh E-5 Yanyolu Cd no 32/1 Pendik / İstanbul