Asbest Danışmanlık


Asbest danışmanlığı, farklı sektörlerde kullanılan asbest maddesiyle yapılacak her türlü çalışmada alınması gereken bir destek hizmetidir. İnşaat sektörünün ve endüstriyel tesislerde yapılan ilgili üretimlerin önemli maddelerinden biri olduğu için, söküm, nakil, temizlik, imha gibi işlemlerde mutlaka asbest danışmanlığı hizmeti alınması gerekir. Aşağıda asbestin ne tür zararları olduğundan bahsedeceğiz ancak öncesinde asbest ve danışmanlığı ile ilgili biraz daha bilgi aktaralım.

Asbestli birçok köyün varlığı bilinmektedir. Buralardaki asbestin varlığının bilinmesi ve önlemlerin alınması gerekir. Sadece kırsal bölgelerin yaşadığı tehlikenin yanında asbest sökümü yapılan yerlerde de birçok sağlık problemi ortaya çıkabilmektedir. Profesyonel bir danışmanlık hizmeti olmaksızın, asbest maddesinin kullanımı yasaktır. Bilinçsiz söküm veya tahribat yüzde yüz sağlık tehlikesine yol açmaktadır. Bu yüzden alınacak hizmetin hayati önemi bulunmaktadır.

İş sağlığı ve güvenliği açısından yaklaşacak olursak, asbest söküm uzmanlığının ayrı bir uzmanlık gerektirdiğini söylemeliyiz. İş güvenli uzmanlarının asbest ile yapılacak çalışmalardaki görevi, uzman eşlinde yapılacak çalışmalar ile ilgili tedbirlerin alınmasını sağlamaktır. İSG uzmanı belirli sertifikaları almadan asbest söküm uzmanlığı yapamamaktadır. Yapması da risk doğuracaktır.

Alınacak tedbirlerin belirlenmesi, alınmadığı zaman ise raporlaştırılması ve bildirilmesi gerekir. Ayrıca asbest çalışma alanlarına yetkisiz kişilerin girmesini önleyici levhaların asılması, çalışacak personelin eğitime alınması, koruyucu kıyafetleri kullanma kılavuzu ve bilgileri gibi iş ve işlemleri de İSG uzmanı koordinesinde yapmak gerekir.

Asbestin Zararları Nelerdir?

Asbestin zararları nelerdir, sağlık açısından ne gibi sonuçlar doğurur ve asbestle çalışmalarda neden önlem almak gerekir gibi sorular, bu alanda çalışan herkesin ilgi duyduğu sorulardır. Çünkü sonucunda sağlık riski doğurabilecek hatalar yapılması muhtemeldir.

Asbest Sökümü Pendik - Pendik OSGB

Doğada kendiliğinden oluşan bir madde olan asbestin sağlığa birçok zararı vardır. Altı farklı türü bulunan asbestin genel olarak sağlığa açtığı zararlar aynıdır. Bu nedenle birçok gelişmiş ülkede, birçok faaliyet kolunda asbest kullanılması kesin bir kararla yasaklanmıştır. Kanserojen etkisi nedeniyle ciddi hastalıklara ve sonucunda ölüme götüren kansere neden olabilmektedir. Asbest bulunan yerleşkelerin yıkımında bilmeden önlem alınmaması çevredekiler için önemli riskler oluşturur çünkü yıkım esnasında asbest belirli bir süre toz halinde havada asılı kalabilmektedir. Bu da solunduğu zaman akciğerlere zarar vermesine neden olmaktadır.

Asbestin bilinen ve çok rastlanan zararları;

  • Temas halinde ciltte yaralar oluşturur.
  • Asbest tozu solunu yollarına ciddi zararlar verir.
  • Asbest doğrudan akciğere iner ve yaralar oluşturarak Asbestoz adlı akciğer sertleşmesine neden olur.
  • Mezotelyoma adlı akciğer zarı kanseri oluşturur. Bu hastalıkta nefes darlığı meydana gelir. Erken teşhis ve tedavi pozitif yönde ilerleme sağlayabilir ancak geç kalındığı takdirde ölümer sonuçlanan vaka sayısı çoktur.
  • Akciğerde su toplanmasına neden olur.
  • Eklemlerde kireçlenmeye neden olur.
  • Solunum yollarına negatif etkisi nedeniyle gırtlak kanseri oluşmasına da neden olur.
Asbest Söküm Uzmanlığı - Pendik OSGB

Asbest Danışmanlığı Neden Önemlidir?

Yukarıda saydığımız tüm bilgiler ve zararlar neticesinde asbest danışmanlığının neden önemli olduğu görülmektedir. Ülkemizde asbest içeren binaların yıkımı veya tadilatında uzman olması gerekir. Bu işlemler başlamadan önce ilgili il sağlık müdürlüğüne bilgi vermek gerekir. Asbest ile yapılacak çalışmalarda etrafta insan bulunmaması gerekir.

Sonucu ölüm olduğu için asbest danışmanlığının önemi gün geçtikçe artmaktadır. Ülkemizde çalışma sahalarından ziyade doğada mevcut bulunan asbestin çevresindeki köylerde de sağlık problemleri çok olmaktadır. Buralar için oluşturulacak bir genel politika ile önlemlerin alınması ve önlemler esnasında asbest danışmanından yardım alınması hastalık riskini minimuma indirecektir.

Diğer taraftan endüstriyel tesislerde üretim amacıyla kullanılan asbest çalışmalarında, çalışacak kişilerin koruyucu önlemler alması çok önemlidir. İş güvenliği uzmanlarının oluşturacağı tedbirler çizelgesine göre hareket edilmesi gerekir. Asbest uzmanlarının üretim safhasında danışmanlık yapması, çalışanların sağlığının korunması için çok önemlidir.

Asbest - Pendik OSGB

Asbest ülkemizde geçmişte çok kullanılan, binaları yapımında, içme suyu hatlarının döşenmesinde sıklıkla mevcut bulunan bir madde olduğu için, bundan sonraki yıllarda yapılacak yeni hat döşemeleri veya bina yıkımlarında, asbest danışmanlığı hizmeti almayı ihmal etmemek gerekir. Bunun için de Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri ile irtibat kurulması gerekir.

Bakanlık tarafından yetkilendirilen bu birimlerin iş güvenliği, işyeri hekimliği, asbest danışmanlığı gibi hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Sözleşme yapacağınız birimin deneyimli olmasına özen göstermelisiniz.

ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ

Pendik OSGB 

İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ

(0216) 353 99 49 - This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Pendik OSGB

  • Yeşilbağlar Mah. Selvili Sokak No:2 Beyaz Ofis B Blok 213 Pendik