İlk Yardım Eğitimi


İlk yardım eğitimi, hemen herkesin alması gereken, özellikle de sağlık açısından ekipler gelmeden zamanın daha verimli kullanılmasını amaçlayan bir eğitim programıdır. İş hayatında, evde ya da dışarıda herhangi bir alanda çeşitli nedenlerden ötürü sağlık sorunları yaşanabilir.

Kişiler iş kazaları başta olmak üzere ani bayılmalar, krizler ya da buna benzer daha birçok etkenden dolayı olduğu yerde yere yıkılabilir. Bu gibi durumlarda hemen sağlık ekiplerinin çağrılması da gerekmektedir.

Ancak sağlık ekipleri gelene kadar o süreç içerisinde yardıma ihtiyacı olan kişiye ani müdahalelerin de yapılmasında fayda vardır. Nitekim özellikle de iş kazaları günümüzde fazlasıyla artmış olup bu kazaların ardından yapılması gereken çeşitli noktalar da vardır. Özellikle de kazayı geçiren kişinin olabildiğince sakin kalınmasında yarar vardır. Bu durumu yapacak kişiler de çevredeki diğer çalışanlar olup işveren tarafınca koordine olunması gerekmektedir. 

İlk yardım eğitimi alınarak kişilerin nasıl davranması gerektiği, ani durumlarda ne gibi müdahalelerde bulunması gerektiği gibi bilgiler de edinilebilir. Bu anlamda özellikle de çok tehlike arz eden yerlerde çalışanların bu eğitimlerden yararlanarak olası kaza durumlarında kazazedeye yardım etmeleri gerekmektedir. Ayrıca yine bu kapsamda ilk yardım eğitimi ile birlikte kişiler bu alandaki becerilerini de geliştirerek nasıl davranması gerektiği konusunda tecrübe sahibi de olur.

İlk Yardım Eğitimi Soruları - Pendik OSGB

İlk Yardım Eğitimi Nereden Alınır?

İlk yardım eğitimi almak isteyen kişiler çeşitli akademik yerleri, devlet taraflı eğitim kurumlarını ya da Kızılay gibi çeşitli alanlardan yardım alabilir. İlk yardım eğitimi nereden alınır gibi sorular bu kapsamda en çok sorulan sorular arasında da yer almaktadır. İlk yardım eğitimini almak isteyen kişiler belirttiğimiz bu gibi yerlere başvurular yaparak hem daha etkin, verimli hem de daha da bilgi sahibi olabilecek şekilde kendilerini geliştirebilirler. 

Hemen her işte riskler yer almakta olup özellikle de inşaat, sanayi, endüstri gibi sektörlerde bu risk daha da fazladır. Risklerin en aza indirgenmesi için işveren ile iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının da koordineli biçimde hareket etmesi gerekmektedir. Bu anlamda kendilerini ilk yardım konusunda da geliştiren iş sağlığı güvenliği uzmanlarının daha da etkin roller göstermesi beklenmektedir. 

İş güvenliği uzmanları ile işveren arasındaki koordinenin en etkin biçimde sağlanmasıyla birlikte çevredeki çalışanların da olaya müdahil olması gerekmektedir. İlk yardım eğitimi iş sağlığı güvenliği uzmanları tarafından da alınabileceği gibi birçok eğitim kurumundan da yine eğitimler alınabilir.

İlk Yardım Eğitimi Nereden Alınır? - Pendik OSGB

İlk Yardım Eğitimi Sertifikası

İlk yardım eğitimi sürecini başarılı biçimde sürdürerek eğitimi bitiren kişilerin kazandığı ilk yardımı eğitim sertifikası birçok anlamda kendilerine yarar sağlayabilir. Nitekim gerek çalışan olarak gerekse de güvenlik uzmanı olarak çalışan kişilerin bu eğitimleri almaları gerekmektedir. Bu eğitimleri alan kişilerin özellikle de inşaat başta olmak üzere sanayi, endüstri alanları gibi yerlerde de aktif faaliyet göstererek herhangi bir durum karşısında müdahale etmeleri beklenmektedir.

İlk yardım eğitimi sertifikası ilk yardım eğitimini başarıyla gerçekleştirerek bitiren kişilere verilen bir belgedir. Bu belgeye sahip olan kişilerin eğitim sürecinde öğrendiği birçok bilgi, birikimi iş sahalarında kullanabilir.

Nitekim özellikle de belirttiğimiz üzere kaza riski yüksek iş alanlarında kazaların meydana gelmesine karşılık bu kişilerin ilk müdahaleyi yapmaları da gerekmektedir. Ayrıca hangi iş olursa olsun iş sahalarında mutlaka bulundurulması gereken ilk yardım malzemeleri de olmalıdır. Bu ilk yardım malzemeleri ile birlikte kişiler kazazedeye ilk yardım müdahalesinde bulunarak sağlık ekipleri gelene kadar olayların yatışmasını da sağlarlar.

İlk Yardım Eğitimi Kaç Saat? - Pendik OSGB

İlk Yardım Eğitimi Online

İlk yardım eğitimi online biçimde de çeşitli kurumlar tarafından verilmektedir. Buna göre özellikle de çeşitli dönemlerde sürekli olarak evde kalan kişilerin bu fırsatı değerlendirmesinde yarar vardır. İlk yardım eğitimi online biçimde ya da yüz yüze olarak verilen eğitimler olup teori ile pratiği de bir arada sunmaktadır.

İlk yardım eğitimi alarak bu alanda kendilerini yetiştirmek, geliştirmek isteyenlerin de mutlaka başta işyeri olmak üzere çeşitli alanlarda meydana gelebilecek durumlara ilk müdahaleyi de yapması gerekmektedir. İlk yardım malzemelerinin de yine bulundurulması gerekmektedir. İlk yardım eğitimi alarak sizler de işyeri, ev ya da herhangi bir ortamdaki kazalar için daha da profesyonel müdahaleler gerçekleştirebilirsiniz.

ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ

Pendik OSGB 

İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ

(0216) 353 99 49 - This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Pendik OSGB

  • Doğu mh E-5 Yanyolu Cd no 32/1 Pendik / İstanbul