Patlamadan Korunma Dökümanı


Patlamadan korunma dokümanı, patlayıcı maddeler ile çalışan her sektördeki çalışanların dikkatli olması gereken hususları içermektedir. Öncelikli olarak patlamayı önlemek, ikincil olarak ise patlama anında sağlığı korumak hedeflenir. Hiçbir tedbir alınmadan patlamaya maruz kalma ile eğitimli ve tedbirli şekilde maruz kalmanın sonuçları arasında ciddi farklar olacağı muhakkaktır.

Çalışanların sağlığını korumaları için uluslar arası yeterlilikte geçerli olan bu doküman ile çalışılan tüm patlayıcı maddelerden korunması mümkün olmaktadır. Yanıcı, patlayıcı ve parlayıcı her türlü maddenin olduğu, depolandığı, işlendiği, nakledildiği sektörlerde patlamadan korunma dokümanı hazırlanması gerekir. İş güvenliği açısından en önemli dokümanlardan biri olarak kabul edilir.

İşyeri temsilcilerinin önce çalışanların sağlığı, sonra işyerlerinin güvenliği için patlamadan korunma hususuna son derece dikkat etmeleri önemlidir. İş güvenliği uzmanlarının bu konuda rehber niteliğinde yol göstermesi, işyeri temsilcilerinin takipçi olması ve teknolojik değişimlerde, kullanılan madde değişiminde dokümanın tekrar gözden geçirilmesi faydalı olacaktır.

Patlamadan korunma dokümanı, denetimlerde elbette sorulan önemli belgelerden biridir. ancak bu şekilde bir yaklaşım, iş hayatının gerçeklerine uzak düşer. PKD, çalışanların sağlığı ve işyerinin güvenliği düşünülerek hazırlanmalıdır. Çalışanların herhangi bir patlama anında ciddi şekilde yaralanmalarını önlemek, iş yerinin yaşayacağı maddi hasarı minimize etmek önemlidir.

Hiçbir patlama yaşanmadan iş faaliyetlerinin sürdürülmesi amaçlansa da, iş kazası vakalarının yaşanması durumunda öncelik çalışanlara ve işyerine göre şekillenecektir. Bu yüzden patlamadan korunma dokümanı profesyonel şekilde hazırlanıp koruyucu niteliğini kaybetmeden, eğitimler ile benimsetilmelidir.

Patlamadan Korunma Dökümanı Pendik - Pendik OSGB

Patlamadan Korunma Dokümanı Nedir?

Patlamadan korunma dokümanı nedir, iş güvenliği alanında yer alan uzmanlar, işyeri temsilcileri ve çalışanların, içeriğini kullandıkları soruların başında gelmektedir. Kısaca PKD olarak kodlanan patlamadan korunma dokümanı, insanların çalıştığı her tehlikeli ortamda yapılması gereken hazırlıklardandır.

İşyerlerinde yaşanan iş kazalarının ve yaralanmaların patlama ile gerçekleştiği istatistiklere de yansımaktadır.

Bu dokümanı hazırlaması gereken sektörler, petrol ve türevleri ile çalışan firmalar, LPG ile üretim, dolum ve taşıma yapan firmalar, kimyasal analizlerin yapıldığı laboratuarlar, boyaların ve tinerlerin kullanıldığı imalathaneler, organik patlayıcı toz niteliğinde olan nişasta, şeker ve un üreten firmalar, ham deri üreten firmalar, zeytinyağı ve margarin ile çalışan firmalar, kağıt üreten firmalardır. Bu sektörlerin çalıştıkları malzemeler patlayıcı nitelikte olduğu için PKD hazırlamaları zaruridir.

PKD hazırlamadaki temel amaç, patlamanın oluşmasını önlemektir. Buna yönelik olan çalışan davranışlarını olumlu yönde geliştirmek gerekir. Eğer her şeye rağmen patlama oluşursa da çalışanların zarar görmesini engellemek PKD’nin öncelikleri arasındadır. Bu nedenle patlayıcı maddeler ile yapılacak çalışmalar başlamadan önce, yani madde henüz işyerine girmeden önce bu dokümanın hazırlanması önemlidir.

Madde işyerine girdiği an tehlike arz etmeye başlayacağı için, tüm hazırlıkların faaliyetlerden önce tamamlanması, teknik olarak önemlidir.

Patlamadan Korunma İle İlgili Döküman Hazırlama - Pendik OSGB

Patlamadan Korunma Dokümanı Eğitimi

Patlamadan korunma dokümanı eğitimi için, başta bu alanda uzman olan bir eğitimi eğitmenine ihtiyaç duyulmaktadır. Patlamadan korunma dokümanı hazırlamanın ve çalışanlara gerekli eğitimin verilebilmesini amaçlayan bu eğitim programı, Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri tarafından verilmektedir.

Patlamadan korunma dokümanı hazırlama konusunda verilecek eğitim ile, eğitim sonucunda sertifikalı olarak doküman hazırlanabilmektedir. Sanayi tesislerinde kullanılan onlarca patlayıcı maddeden korunma ile ilgili hazırlığın olması, iş güvenliği açısından da önemlidir.

İşyerinin ve çalışanların patlamadan korunması ile ilgili tüm tedbirlerin eksiksiz alınması gerekir.

Toplamda iki gün süren patlamadan korunma dokümanı eğitimi sonucunda uzmanlaşma sağlanmaktadır. Son derece mühim olan bu konudaki eğitim uygulamalı olarak verilmektedir.

Uygulamalı eğitimde güvenlik yönetim sistemleri konusu işlenmektedir. Dokümanların nasıl izleneceği ve sürecin nasıl yönetileceği ile ilgili olarak da eğitim verilmektedir.

Patlamadan Korunma Dökümanı OSGB - Pendik OSGB

Patlayıcı alanlarda yapılacak çalışmalarda hangi teçhizatların kullanılacağı, olmuş kaza vakalarından nasıl ders çıkarılacağı ve elbette çalışanların tamamının bu konu hakkında eğitimden geçirilmesi, patlamadan korunma dokümanı eğitiminin konuları arasındadır. Bu eğitimin ardından çalışanlara eğitim verilmesi için, seviyelerine uygun eğitim materyallerinin ve sunumlarının hazırlanması ve verimli bir aktarım sürecinin geçirilmesi hedeflenilmelidir.

Yetkili eğitim kurumlarından biri olarak patlamadan korunma eğitimini, son derece profesyonel eğitmenlerimiz ile veriyoruz. Bu konu ile ilgili mevcut bulunan tüm yasa, genelge, yönetmelik ve yönergelere uygun şekilde doküman hazırlama konusunda en kapsamlı eğitimi sunuyoruz.

Eğitim sonunda artık tüm adaylarımız patlamadan korunma ile ilgili doküman hazırlama konusunda yetkinlik kazanmış olacaklardır.

ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ

Pendik OSGB 

İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ

(0216) 353 99 49 - This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Pendik OSGB

  • Yeşilbağlar Mah. Selvili Sokak No:2 Beyaz Ofis B Blok 213 Pendik